• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Події
  • Читаючий четвер Славенка Дракуліч Вони б і мухи не скривдили

Читаючий четвер Славенка Дракуліч Вони б і мухи не скривдили

2024-04-11




/Files/images/chch/ЧЧ.png





















Знайомтесь, Славенка Дракуліч – видатна журналістка та письменниця з Хорватії. Вона народилась у 1949 році в місті Рієка. Є лауреаткою престижної Лейпцигської книжкової премії. 2010 року була визнана однією з найвпливовіших європейських літераторок сучасності. Її твори перекладено 20 мовами світу.

До вашої уваги пропоную книгу Славенки Дракуліч «Вони б і мухи не скривдили». «Ця книжка з’явилася, щоб потривожити ваш солодкий сон, змусити засумніватися у власній «хорошості», примусити думати й ставити неприємні питання — із тим, аби потім не піддатися колективній ідеології, яка веде дорогою поділу, ворожнечі та агресії» — так про свій твір висловлюється авторка.

Перед вами документальна історія війни на Балканах. Змальована вона в чотирьох вимірах: персональному, суспільному, правовому та психологічному. Дракуліч при цьому наголошує, що судити воєнних злочинців важливо насам перед для живих. Авторка ретельно вивчає хто вони є, ким були раніше і ким стали потім, люди, що однієї миті «перекинулися на бік зла».

Більшість українців пригадують 90-ті роки, як роки економічних негараздів, а для мешканців Балкан – це період війни та націоналізму, наслідками тих подій став розпад Югославії. Наші ситуації різняться, та є військові злочини і в нас, і в колишній Югославії.

Злочини проти людяності, воєнні злочини, геноцид – за такими кваліфікаціями засуджено більшість екс-югославських злочинців зі всіх сторін конфлікту. Але, що важливо, не всіх буде покарано, бо десь забракне доказів, а когось виправдають.

Екс-злочинці мирно співіснуватимуть в одному приміщенні в Схевенінгенському таборі утримання, очікуючи вирок. Це нагадує екс-Югославію в мініатюрі, так іронізує авторка. Там не існувало різних політичних поглядів, ненависті чи диспутів. І виникає питання: «Чому ж сталася війна, якщо до неї багатонаціональна Югославія жила в мирі?».

Книгу варто почитати тим, хто цікавиться міжнародними конфліктами, психологією воєнних злочинців, питаннями війни, а також соціологією та мораллю у контексті війни. Прочитавши книгу, нам можливо стане зрозумілим, як звичайні люди можуть перетворитись на вбивць і злочинців у воєнний час.

/Files/images/chch/Славенка.jpg













Романенко Л.

Кiлькiсть переглядiв: 2