• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Події
  • Читаючий четвер Павло Тичина За всіх скажу, За всіх переболію…

Читаючий четвер Павло Тичина За всіх скажу, За всіх переболію…

2024-02-08

/Files/images/chch/ЧЧ.png














Воля! Воля! – серце в грудях…

Знов як рабів розпинають на людях.

Знову кайдани, тюрма, й шомполи,

І слово невільне, мов з-під поли.

П. Тична

Сьогодні хочу зпаропонувати вашій увазі книгу українського поета Павла Тичини «За всіх скажу, За всіх переболію…». Останнім часом дехто намагається вивести Тичину за межі великої українськї літератури, судячи його творчість за сторінками радянських шкільних підручників. Однак, творча спадщина метця багатогранна й складна.

У перших лавах національної культури дуже важко втриматися діячам, котрі творили на злобу дня во славу соціальної драбини, тим, хто став наказним чиновником від літератури. Та треба бережно ставитись до тих митців, які в тяжку епоху тотолітаризму не могли уникнути негативного відбитку в своїй творчості, відбитку замовних творів. Деякі критики від культури намагаются вилучити з неї все те, що на їх думку не підлягає їхній «класифікації». Підпадає під обстріли таких діячів і творчість Павла Тичини.

Однак, якщо прослідкувати становлення поета, його ранні твори вказують на геніальність молодого Тичини. Ще в 1919 році вірші Павла Григоровича були визнані геніальними його побратимом Елланом-Блакитним. А через три роки до нього приєднався Ярослав Івашкевич, рецензцючи поетичну збірку «Золотий гомін». Досліджуючи творчість Тичини, Василь Барка ставить його маленьку збірочку «Соняшні кларнети» в один ряд з такими творами, як «Слово о полку Ігоревім», народними думами і піснями, «Садом божественних пісень» Григорія Сковороди, «Кобзарем» Тараса Шевченка, які склали славу українській культурі.

Є у давньогрецькій міфології образ співця, винахідника музики і віршування Орфея. Його мистецтво могло творити дива: приборкувати звірів, зрушувати скелі. Ім'я цього міфічного персонажу стало синонімом великого поета, співця, композитора, тобто всебічно обдарованої людини. Такою постаттю в українській літературі є Павло Тичина – поет, художник, композитор, хоровий диригент. Він мав багатогранний талант, можливості якого, на жаль, не були реалізовані повністю через жорстокість тоталітарної доби.

Пропоную перечитати твори велкиого поета – Павла Тичини. Відкрити для себе цього талановитого митця, Орфея української національної культури. Наша бібліотека радо надасть вам можливість насолодитися поетичними та прозовими творами. Приходьте, читайте і перечитуйте.


/Files/images/chch/5227003e-2446-474e-a741-2497c4688671.jpg

Романкно Л.

Кiлькiсть переглядiв: 18