• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Події
  • Книжковий зорепад Сельма Лаґерлеф

Книжковий зорепад Сельма Лаґерлеф

2023-11-20

/Files/images/1009/_aga/сельма.jpg


Скандинавські письменники дивують світ своєрідністю своєї літератури. 20 листопада 1858 року в маєтку Морбакка, що знаходиться в шведській провінції Вермланд, на світ з’явилась Сельма Оттіліа Ловіз, майбутня видатна письменниця, Нобелівська лауреатка в області літератури.
Про своє дитинство майбутня романістка згадувала завжди з теплотою. Мирне, спокійне, патріархальне життя в маєтку було наповнене поезією, святами і працею. Трохи працювали, трохи насолоджувались життям, а от радість була безмежною кожного дня. Зустріч весни і літній сонцеворот, Різдво і осінній ярмарок, праця на городі і в саду, за прялкою – все було пронизано легендами, піснями і казками. Їх дітям розповідала бабуся і вони із захопленням вслухалися в неспішну розповідь про дива, або сімейну сагу роду Лагерлеф.
Дитинство Сельми протікало в «оточенні» маленьких гномів, домовиків, птахів, що вміли говорити. Навчившись писати дівчина почала записувати цікаві оповідання. Лагерлеф настільки зжилася з казкою, що навіть свою автобіографію назвала «Казка про казку».
Сельма здолала недугу, якою захворіла ще у трирічному віці. Мужня і цілеспрямована Лагерлеф отримала освіту, закінчила Вищу учительську семінарію і почала працювати вчителькою в маленькому містечку Ландскруне.
«Сага про Єсту Берлінга» стала першим романом шведської письменниці. На створення саги пішло десять років. За свій перший твір Лагерлеф отримала королівську стипендію, що дозволило їй займатися літературною працею. Вона залишає школу і відправляється в подорож по Італії та Близькому Сходу. Результатом мандрів стали книги «Чудеса антихриста» та «Єрусалим». Ці романи підтвердили її славу як видатної шведської романістки. У 1904 році Сельму Лагерлеф нагородили золотою медаллю Шведської академії.
Отримавши пропозицію написати цікавий географічний підручник для дітей, Сельма проїхала по всій Швеції, побувала в найглухіших куточках своєї країни. Завдяки цій мандрівці світ побачила книга про Нільса Гольгерсона – «Чудова мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми». Поруч з описом шведської природи, провінцій та міст книга просякнута духом казок та чарівних пригод. Ось такий цікавий і незвичний вийшов підручник з географії від Сельми Лагерлеф. Другий том не забарився. Він вийшов коли авторка святкувала своє 50-ти річчя.
Національним героєм, одним із символів Швеції стає Нільс Гольгерсон, народжений фантазією Сельми Лагерлеф. З 1950 року встановлено премію імені Нільса за найкращу книгу для дітей. Прокладено маршрут подорожі за твором про маленького мандрівника, гусенавта, як його називають маленькі шведи.
10 грудня 1909 року Сельма Лагерлеф отримала Нобелівську премію з літератури. Вона стала першою жінкою в історії, яка отримала престижну премію.
Померла письменниця у 1940 році.
В родовому Морбаці створено музей письменниці.

/Files/images/лагерлеф.jpg





























































Кiлькiсть переглядiв: 25