• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Події
  • Читаючий Четвер. Леся Українка «Одержима»

Читаючий Четвер. Леся Українка «Одержима»

2021-02-18

/Files/images/13_veresnya/22.png



















Що ж! тільки той ненависті не знає,

Хто цілий вік нікого не любив!

Леся Українка

Цього року виповнюється 120 років від дня першого друку поетичної драми Лесі Українки «Одержима». Практично в українській літературі до Лесі такий жанр, як «драматична поема» був невідомий. Поема написана на протязі однієї ночі біля ліжка смертельно хворого Сергія Мержинського. Пізніше, в листі до Івана Франка від 13 — 14 січня 1903 р. Леся Українка визнала: «…я її в таку ніч писала, після якої, певне, буду довго жити, коли вже тоді жива осталась. І навіть писала, не перетравивши туги, а в самому її апогею.»

/Files/images/13_veresnya/леся.jpg


















Поема «Одержима» займає виняткове місце у творчості видатної письменниці і стає поворотною подією взагалі у творчій діяльності Лесі Українки. Потім вона ще дев’ять разів звернеться до драматичного жанру.

Основою сюжету поеми «Одержима» став відомий біблійний сюжет – дні вчителювання Ісуса Христа, його розп’яття та воскресіння. Тут йде мова про сорокаденне постування Месії у пустелі де наостанок Диявол його спокушав земною владою і славою, молитву в Гетсиманії та спокусу учнів, розп’яття на Голгофі та звістку про воскресіння Месії. Ці події оформлені окремо в чотирьох сценах.


/Files/images/13_veresnya/a/одержима.jpg

















Поема написана неримованим ямбом з ненаголошеними закінченнями, що створює ефект вільної розмови персонажів. Таке римування у драматичних поемах Лесі Українки стає характерним.

Щоб в повній мірі оцінити поетичний твір його треба взяти до рук і прочитати. Звернути увагу на героїв, на побудову твору, зануритись у поетичну атмосферу Лесиної поетики. Описати чудовий драматичний поетичний твір не можливо. Його треба прочитати або перечитати. І така слушна нагода - роковини народження Лесі Українки і 120 років виходу у світ твору «Одержима». І взагалі, я вважаю, варто пригадати чудову працю великої української письменниці. Тож ми чекаємо вас у нашій бібліотеці. Приходьте, беріть і читайте Лесю Українку.

Романенко Л.В.

Кiлькiсть переглядiв: 229