Бібліотечна електронна звітність – швидко, вигідно, зручно.

Програма «Бібліоміст» разом з Міністерством культури України та Національною парламентською бібліотекою України (НПБУ) вже декілька років активно працювали над створенням електронної системи моніторингу мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР).

Що таке «ЕСМаР» та з якою метою систему було створено? ЕСМаР створено для збору, зберігання та обробки даних, які налаються публічними бібліотеками України за визначеним переліком показників.
Інформація від бібліотек здасться у режимі онлаЙн, зберігається на окремому сервері, і доступна для користувачів системи з будь-якого комп'ютера,підключеногодо інтернету. «ЕСМаР використовуватиметься українськими публічними бібліотеками для звітності, що надасть змогу ухвалювати ефективні управлінські рішення, спираючись на якісні дані.
Тож вже у 2015 році бібліотекарі здаватимуть звіти в електронному форматі.
Автори програми впевнені, що високоякісна й оперативна інформація, зібрана через систему, допоможе урядовим структурам й іншим партнерам визначити пріоритетні напрямки розвитку галузі та забезпечити життєздатність бібліотечної системи.
А завдяки безпаперовій обробці даних буде збережено багато дерев. «В Україні Міністерство культури є першою урядовою інституцією, що буде використовувати онлайн-систему звітності для підзвітних організацій», - зазначила пані Меган Волк, директор програми «Бібліоміст», відкриваючи один з тренінгів.

Електронна система звітності має ряд переваг, а саме:

· Швидкість збору та обробки статистики;

· Швидкий доступ до повної інформації про кожну бібліотеку;

· Можливість різнобічного аналізу;

· Можливість контролювати процес заповнення звітів та стимулювати його;

· Надійність розрахунків та зменшення вірогідності механічних помилок;

· Економія коштів на оформлення та доставку паперових звітів, економія робочого часу;

· Особиста відповідальність за подання статистики.

«До «ЕСМаР» включено нові показники. Це саме ті індикатори, які відображають сучасні функціїї бібліотек: курси з комп’ютерної грамотності, вільний доступ до інтернету, просування сучасних бібліотечних послуг серед громади», - наголосила Марія Височанська, начальник відділу бібліотек та читання Міністерства культури України.

У системі ЕСМаР передбачені різні рівні організацій, які визначають перелік можливостей у системі для кожного користувача. Користувачі-це співробітники певної організації, яку вони представляють, та правами якої користуються у системі.

З 27 січня 2015 року розпочався тренінговий марафон – лише початок дистанції, протягом якої усі бібліотекарі країни почнуть рухатись вперед та користуватися системою електронної звітності.

«Система асоціюється зі скринею фокусника, з якої з’являються все більш цікаві та нові поняття та знання», - зазначила учасниця тренінгу. В іншому відгуці була така думка: «Тренінг, як грім серед ясного неба». Комусь тренінг вийшов схожим на сонях, а система «ЕСМаР» - на «бджолиний вулик, де кожен робить свою справу, свій внесок до єдиного вулика, а на виході бочка меду, корисного для всіх». Один з учасників написав, що потрапив не на тренінг, а у «капкан»; хтось інший своє знайомство з системою охарактеризував, як відкриття «скриньки Пандори».

Ознайомившись з програмою центральна районна, районна дитяча та сільські бібліотеки отримають можливість складання звітів офф-лайн за допомогою USB-носіїв.

Джерела:

http://www.bibliomist.org

http://www.lib.zt.ua

матеріали тренінгу.

Кiлькiсть переглядiв: 1237